Bulion wołowy po azjatycku

29 lipca 2020

aromatyczny bulion wołowy po azjatycku

Dziwny rok i dziwne to będą wakacje. W tym roku nie planuję nic, a wakacyjne wojaże ograniczam do spontanicznych wypadów po najbliższej okolicy. Mam to szczęście, że i morze i Mazury mam na wyciągnięcie ręki, więc staram się nie narzekać, bo wszystkie inne ekscytujące, dalekie podróże w nieznane trzeba odłożyć na nieokreśloną przyszłość. Szczególnie te azjatyckie, które kocham najbardziej. Kiedy więc napadnie mnie tęsknota za Azją, biegnę do kuchni ugotować coś, co przypomni mi tamte klimaty. Ostatnio był to azjatycki bulion wołowy.

Ciemny, aromatyczny, z cząstkami soczystej wołowiny i podkreślony charakterystycznym zapachem natki kolendry - pamiętam dobrze ten uzależniający smak gorącego bulionu z Tajlandii. W towarzystwie ryżowego lub sojowego makaronu albo pszennych noodles i ze świeżymi, chrupiącymi dodatkami warzywnymi, dorzucanymi do miski według własnych upodobań można skomponować pyszny, zdrowy, jednodaniowy obiad w azjatyckim stylu. I wcale nie przeszkadza, że rozgrzewa jak diabli (szczególnie kiedy okrasimy bulion papryczką lub płatkami chilli), kiedy na dworze upał - właśnie dokładnie tak ma smakować :)

aromatyczny bulion wołowy po azjatycku

aromatyczny bulion wołowy po azjatycku

aromatyczny bulion wołowy po azjatycku

Bulion wołowy po azjatycku:

bulion wołowy - 
1 kg szpondra wołowego z kością,
3 marchewki,
1 korzeń pietruszki,
kawałek korzenia selera,
1 mała cebula,
ok. 3 cm kawałek imbiru,
ok. 3 cm kawałek świeżej kurkumy,
2 gwiazdki anyżu,
kawałek kory cynamonowej,
5 goździków,
3 liście laurowe,
10 strączków kardamonu,
1 łyżeczka ziaren pieprzu,
sól

dodatkowo - 
ok. 600 g karkówki wołowej,
4 ząbki czosnku,
3-4 cebulki dymki,
1 łyżeczka cukru kandyzowanego (lub brązowego, palmowego lub kokosowego),
2 łyżki sosu sojowego,
1 marchewka,
1 papryczka chilli (opcjonalnie) lub płatki chilli,
garść groszku cukrowego,
pęczek szczypiorku,
pęczek natki kolendry,
makaron ryżowy
 
Przygotować bulion wołowy - szponder z kością, marchewki, pietruszkę i seler przełożyć do dużego garnka i zalać ok. 3 litrami zimnej wody. Postawić na małym ogniu i doprowadzić do wrzenia. Kiedy na powierzchni pojawią się szumy, zebrać je łyżką.

Cebulę opiec nad ogniem i razem z przyprawami korzennymi zawinąć w gazę i zawiązać w węzełek po czym dodać do zupy. Bulion gotować na minimalnym ogniu 2 - 2,5 godziny.

Karkówkę wołową pokroić na kawałki. Na patelni rozgrzać olej. Wrzucić cukier, ząbki czosnku i posiekaną dymkę - przesmażyć przez chwilę, aż warzywa się zeszklą, po czym dodać mięso. Mięso obsmażyć na dużym ogniu z każdej strony przez około 5 minut. Dodać sos sojowy i wymieszać.

Z gotującego się bulionu wyjąć węzełek z przyprawami, pietruszkę i seler oraz szponder. Mięso obrać z kości i tłustych części, pokroić i razem z mięsem z patelni przełożyć z powrotem do bulionu. Gotować na minimalnym ogniu kolejne 90 minut. Pół godziny przed końcem gotowania zupę doprawić do smaku solą.

Makaron ugotować wg instrukcji na opakowaniu.
Na talerze wyłożyć porcję makaronu. Surową marchewkę pokroić na cienkie słupki, papryczkę chilli na cienkie plasterki, posiekać szczypiorek i natkę kolendry. Na każdy talerz nałożyć porcję dodatków (mogą to być też kiełki soi, pędy bambusa, kapusta pak choi lub sałata rzymska) oraz po kilka cząstek mięsa wołowego z zupy. Zalać wszystko gorącym bulionem i ewentualnie doprawić do smaku sosem sojowym.

aromatyczny bulion wołowy po azjatycku

aromatyczny bulion wołowy po azjatycku

4 komentarze

  1. Jak to genialnie wygląda!!! Ale bym coś takiego zjadła. Uwielbiam jedzonko w takim klimacie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przygotować bulion wołowy - szponder z kością, marchewki, pietruszkę i seler przełożyć do dużego garnka i zalać ok. 3 litrami zimnej wody. Postawić na małym ogniu i doprowadzić do wrzenia. Kiedy na powierzchni pojawią się szumy, zebrać je łyżką.

    OdpowiedzUsuń