Pieczony pasternak z miodem, czosnkiem i migdałami

4 grudnia 2018

chrupiący pieczony pasternak z miodem, czosnkiem i migdałami

Słodkie ciasteczkowe klimaty adwentowe złamię dziś też słodkim, ale trochę zdrowiej słodkim pasternakiem ;) Pojawia się on tu teraz nie bez przyczyny - od kiedy upiekłam go kiedyś spontanicznie na Boże Narodzenie, wszystkim tak posmakował, że odtąd pieczony pasternak stał się ulubioną przystawką do świątecznego obiadu całej rodziny. Dla tych, którzy z pasternakiem nie mieli wcześniej do czynienia, muszę wspomnieć, że mimo że wygląda jak korzeń pietruszki, jego smak nie ma z nią wiele wspólnego. Zapachem i smakiem bliżej mu do słodkiej marchewki i świetnie smakuje pieczony, skropiony oliwą i miodem i oprószony solą i pieprzem.

Zwykle piekłam go właśnie w takiej prostej formie, z miodem, czasem też z dodatkiem płatków chilli dla zaostrzenia. W Świątecznych Przepisach Jamiego Olivera znalazłam przepis na wersję rozszerzoną pieczonego pasternaku z czosnkiem, miodem, octem winnym, tymiankiem i mielonymi migdałami. Jakie to dobre! Nie miałam co prawda świeżych liści laurowych i dodałam suszone, ale ten patent z czosnkiem i uprażoną na chrupiąco z miodem migdałową posypką zatrzymuję na zawsze i tak właśnie pieczony pasternak do świątecznego obiadu będzie wyglądał i smakował u mnie w tym roku. Polecam!

chrupiący pieczony pasternak z miodem, czosnkiem i migdałami

chrupiący pieczony pasternak z miodem, czosnkiem i migdałami

Pieczony pasternak z miodem, czosnkiem i migdałami:
(wg Świąteczne Przepisy - Jamie Oliver)

1,5 kg średniej wielkości pasternaku,
 4 liście laurowe świeże lub suszone,
1 ząbek czosnku,
2 łyżki czerwonego octu winnego,
2 łyżki płynnego miodu,
1 pęczek świeżego tymianku,
2 czubate łyżki mielonych migdałów,
oliwa z oliwek

Rozgrzać piekarnik do 180 stopni. Dobrze wyszorowany lub cienko obrany korzeń pasternaku pokroić wzdłuż na cienkie paski. Ułożyć pojedynczą warstwę pasternaku na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub w naczyniu żaroodpornym. Skropić 3 łyżkami oliwy, oprószyć szczyptą soli i pieprzem. Wymieszać i wstawić do piekarnika na 20-30 minut, aż pasternak zmięknie i zacznie rumienić się na brzegach.

W tym czasie przygotować glazurę - w moździerzu utrzeć liście laurowe z czosnkiem, szczyptą soli i pieprzu. Dodać miód, ocet i 1 łyżkę oliwy tak, aby powstała pasta.

Upieczony pasternak wyjąć, przewrócić na drugą stronę na blasze i posmarować przygotowaną glazurą miodową. Posypać mielonymi migdałami i tymiankiem. Wstawić do piekarnika na kolejne 15-20 minut, aż pasternak zrobi się złoty i chrupiący.

chrupiący pieczony pasternak z miodem, czosnkiem i migdałami

chrupiący pieczony pasternak z miodem, czosnkiem i migdałami

4 komentarze

  1. Oj kusi mnie ten przepis :)Jak nie dostanę pasternaku to wypróbuję w wersji z pietruszką :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam bardzo! Myślę, że też seler korzeniowy potraktowany w ten sposób będzie fajnie smakował :)

      Usuń
  2. Parę lat temu często piekłam w wersji mieszanej - marchewka, pietruszka i pasternak (jak znalazłam). Proste i pyszne. Ale po pierwszym razie z miodem zupełnie z niego zrezygnowałam. Dla mnie to po prostu było za słodkie, bo te korzenie po upieczeniu są już same z siebie bardzo słodkie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Twój przepis spadł mi jakby z nieba :) Przywieziony z działki pasternak leżakuje w komórce i czeka na objawienie, co z nim zrobić - już teraz wiem :)

    OdpowiedzUsuń