Płaty puszystego, drożdżowego ciasta dyniowego oddzielone są masą na bazie masła, dyniowego puree, cynamonu i brązowego cukru. Po upieczeniu dzielenie chlebka nie wymaga używania noża - żółciutkie, puchate kromki odrywają się same i ewentualnie dodatek odrobiny miodu wystarcza, żeby ze smakiem zajadać go ze szklanką mleka lub gorącego kakao :)
Chlebek dyniowy odrywany:
500 g mąki,
25 g świeżych drożdży,
1/3 szklanki cukru,
1 szklanka mleka,
60 g masła,
1 jajko,
1 żółtko,
1/2 szklanka dyniowego puree,
1/2 łyżeczki soli
nadzienie -
1/2 szklanki dyniowego puree,
50 g masła,
1 łyżka cynamonu lub przyprawy do piernika,
1/2 szklanki cukru brązowego
Zrobić zaczyn drożdżowy - drożdże rozetrzeć z łyżką cukru, 2 łyżkami mąki i 3 łyżkami ciepłego mleka. Pozostawić do wyrośnięcia na około 10-15 minut.
W dużej misce wymieszać mąkę z cukrem i solą. Dodać dyniowe puree, jajko i żółtko, wyrośnięty zaczyn drożdżowy i ciepłe mleko ze stopionym masłem. Wszystko wymieszać, zagnieść i wyrobić gładkie i lśniące ciasto. Uformować kulę, przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
W tym czasie przygotować nadzienie - masło stopić razem z dyniowym puree i przyprawami korzennymi. Odstawić do ostygnięcia.
Kiedy objętość ciasta zwiększy się dwukrotnie, przełożyć je na oprószony mąką blat. Ciasto rozwałkować na prostokąt o grubości ok. 0,5 cm. Na całej powierzchni rozsmarować masę maślano-dyniową i posypać cukrem brązowym.
Ciasto pokroić wzdłuż na paski o szerokości mniej więcej 10 cm, po czym ułożyć je jeden na drugim, tak aby strona z nadzieniem stykała się z tą bez nadzienia. Paski pokroić na kwadraty i ułożyć je obok siebie w wyłożonej papierem do pieczenia keksówce (z tej porcji wyszły mi dwa chlebki o długości ok 25 cm).
Keksówki z ciastem przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia.
Rozgrzać piekarnik do 180 stopni. Piec około 35-45 minut, aż chlebki ładnie zarumienią się z wierzchu.
a to dyniowe puree jak się robi? dynię się gotuje czy na surowo?
OdpowiedzUsuńNajlepiej dynię w kawałkach upiec albo ugotować na parze do miękkości, a później zblendować (lub dokładnie rozgnieść widelcem). Takie gotowe puree świetnie się mrozi, dlatego warto przygotować od razu więcej na zapas :)
UsuńTaki domowy , pachnący , taki piękny ,ach
OdpowiedzUsuńA można zamienić drozdze świeże na instant? Jakich proporcje wtedy użyć?
OdpowiedzUsuńMożna użyć drożdży instant - wystarczy 6 g (mniej więcej 2 łyżeczki).
UsuńTwoje ciasto wygląda obłędnie i zapewnie też tak smakuje ! muszę spróbować
OdpowiedzUsuńPychotka. Uwielbiam takie chlebki. Tylko ciężko się powstrzymać przed odrywaniem kolejnych porcji :))
OdpowiedzUsuń