Moje letnie obiady cukinią i fasolką szparagową stoją. Z powodzeniem zastępują mi dania z mięsem, na które kompletnie nie mam ochoty w taką pogodę. Za to na eksperymenty, wariacje i żonglerkę smakami warzywnymi jak najbardziej :) Kiedyś pokazywałam tu fasolkę szparagową z azjatyckim zacięciem, smażoną z sezamem i imbirem w sosie sojowym, a dziś mam coś pysznego na bliskowschodnią nutę - fasolkę szparagową duszoną w pomidorach z arabską przyprawą baharat.
Danie pochodzi z Libanu, gdzie znane jest pod nazwą Loubieh bil Zeit. Oprócz fasolki szparagowej i pomidorów, ważnym składnikiem jest też cebula i czosnek, a także nadająca charakteru całości, wspomniana już przyprawa baharat. Nie przejmujcie się, jeżeli nie macie jej gotowej pod rękę. Też nie miałam :) Wystarczy zmieszać odrobinę roztartego w moździerzu kuminu, kolendry, goździków, ziaren kardamonu, mielonej słodkiej papryki, cynamonu, gałki muszkatołowej i czarnego pieprzu i mamy przyprawę rodem z kuchni arabskiej gotową. Fantastycznie pasuje do fasolki szparagowej i dojrzałych, letnich pomidorów, ale ja dodaję do niej od siebie jeszcze odrobinę płatków chilli dla wyostrzenia smaku.
Fasolka Loubieh bil Zeit najlepiej smakuje podana z ugotowanym na sypko ryżem i/lub chlebkiem pitta albo tak jak dzisiaj u mnie - chlebkiem czapati.
Fasolka szparagowa duszona w pomidorach:
600 g fasolki szparagowej,
300 g dojrzałych pomidorów (lub pomidorów w puszce poza sezonem),
1 duża cebula,
3 ząbki czosnku,
2 łyżeczki przyprawy baharat (mieszanka kuminu, kolendry, goździków, kardamonu, słodkiej papryki, cynamonu, gałki muszkatołowej i czarnego pieprzu),
1/2 łyżeczki płatków chili (opcjonalnie,
3 łyżki oleju,
sól do smaku
Na głębokiej patelni lub w garnku z grubym dnem rozgrzać olej. Dodać posiekaną drobno cebulę i czosnek i smażyć na średnim ogniu, do czasu, aż lekkko się zarumienią. Dodać przyprawę baharat i przesmażyć wszystko, aby wydobyć aromat przypraw.
Dodać oczyszczoną z ogonków i pokrojoną na krótsze kawałki fasolkę szparagową i po chwili smażenia dodać pokrojone w kostkę pomidory bez skórki. Dodać płatki chili i sól do smaku.
Przykryć pokrywką i dusić na małym ogniu około 25 minut, aż fasolka będzie miękka. Jeżeli zostanie dużo płynu, można odparować go gotując danie jeszcze przez chwilę na dużym ogniu.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Prześlij komentarz