Wrzesień i zapiekana papryka faszerowana. O tej porze jest najlepsza - soczysta i dojrzała, do tego najtańsza w całym roku. Pamiętam wrześniową samochodową wyprawę do Turcji, przejazd przez Węgry i paprykowe pola, gdzie przy drogach można było kupić olbrzymie worki papryki. Sprzedaż na sztuki nie wchodziła w grę. Nic dziwnego, że Węgrzy potrafią zamienić paprykowe dania i przyprawy w prawdziwą sztukę. To właśnie tam jadłam najlepszy w moim życiu paprykowy gulasz i zupę gulaszową. Na gulasz przyjdzie pora, kiedy na dobre rozpanoszy się jesień - teraz proponuję nafaszerować paprykę tym co lubisz najbardziej.
Bo papryka ma to do siebie, że świetnie komponuje się i z innymi warzywami, ryżem, kaszami i z mięsem. Można dowolnie żonglować składnikami i przyprawami. Ja lubię najbardziej paprykę faszerowaną chudym mięsem mielonym w połączeniu z ryżem, który można zastąpić też kaszą bulgur lub inną ulubioną, pomidorami, świeżymi ziołami i ostrym dodatkiem w postaci papryczki chili. Zapieczona z mozzarellą jest pysznym, sytym i pożywnym daniem. A te kolory- wszystkie kolory późnego lata na talerzu.
Papryka faszerowana mielonym mięsem z ryżem i wołowiną:
6 średniej wielkości słodkich papryk,
ok. 400 g chudej mielonej wołowiny,
1 i 1/2 szklanki ugotowanego ryżu lub kaszy bulgur,
1 cebula,
2 duże ząbki czosnku,
5-6 pieczarek,
1/3 szklanki kukurydzy (z puszki lub świeżej ugotowanej),
4 pomidory (świeże lub z puszki),
1 łyżka koncentratu pomidorowego,
1 łyżka oregano,
2 łyżki posiekanych liści bazylii,
3 łyżki posiekanej natki pietruszki,
1/2 łyżeczki płatków chili,
1 kula sera mozzarella,
sól i pieprz
Rozgrzać piekarnik do 190 stopni. Papryki umyć, odkroić górne części i oczyścić z gniazd nasiennych. Papryki ułożyć w naczyniu żaroodpornym, środki skropić oliwą i lekko oprószyć solą. Do naczynia z paprykami wlać 1/4 szklanki wody i wstawić do piekarnika na około 25 minut.
W tym czasie przygotować nadzienie - na dużej patelni rozgrzać trochę oleju. Wrzucić mięso mielone i smażyć mieszając, aż zmieni kolor na szary. Dodać posiekaną cebulę i czosnek i smażyć razem z mięsem, aż warzywa się zeszklą. Dodać pokrojone w półplasterki pieczarki, oprószyć lekko solą i smażyć dalej. Dodać pokrojone w kostkę pomidory i koncentrat pomidorowy oraz płatki chili i oregano. Dusić wszystko na małym ogniu około 10-15 minut, mieszając od czasu do czasu, aż pomidory odparują. Doprawić do smaku solą i pieprzem, dodać kukurydzę, bazylię i natkę pietruszki oraz ryż lub kaszę. Wszystko dokładnie wymieszać.
Podpieczone papryki napełnić gorącym farszem i wstawić do pieca na kolejne 30 minut. 10 minut przed końcem pieczenia każdą paprykę posypać porwaną na kawałki mozzarellą.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
zaczarowały mnie zdjęcia... kolorystyka i wyobrażenie smaku... mniam!
OdpowiedzUsuńMutlaka deneyeceğim..Süper görünüyor...Sevgiler
OdpowiedzUsuńJa uwielbiam nadziewaną paprykę, niestety moi domownicy jakoś bardzo za nią nie przepadają, więc robię ją tylko wtedy, kiedy mam dużo gości w domu na obiad;))
OdpowiedzUsuńOstatnio nas wzięło na faszerowanie wszystkiego co się da, więc chętnie się za ten przepis zabierzemy :)
OdpowiedzUsuńKochamy takie kolory na zdjęciach ^^